Дослідження, пов’язані із сортами рослин

 

        

     

    Об’єктом досліджень цього виду судової експертизи є сорт рослин, прямим носієм якого є насіння й садивний матеріал. Окремі дослідження можуть проводитися за наявними в матеріалах справи документами, у яких містяться відомості про властивості та ознаки сорту, а саме: патент на сорт рослин і офіційний опис сорту рослин, де зазначається сукупність ознак певного сорту рослин, що набув правової охорони.

    Формулюючи зміст поняття предмета судової експертизи, пов’язаної з сортами рослин, необхідно ще раз звернути увагу на те, що в широкому розумінні предмет експертизи окреслює компетенцію експерта, яка зумовлюється вирішенням певних завдань – установленням обмеженого кола фактичних даних на основі певного обсягу спеціальних знань з використанням методичних засобів, що знаходяться в розпорядженні експерта.
     

    Предметом судової експертизи, пов’язаної з сортами рослин, є фактичні дані й обставини справи про властивості, ознаки, закономірності створення, набуття правої охорони та використання сортів рослин, що мають значення для досудового розслідування (судового провадження) й установлюються шляхом застосування спеціальних знань, які включають сукупність даних про закономірності росту та розвитку рослин, а також методи створення сортів. Критерії придатності сорту для набуття прав інтелектуальної власності визначено в спеціальному Законі, що регулює майнові й особисті немайнові відносини, які виникають у зв’язку з набуттям, здійсненням і захистом прав інтелектуальної власності на сорти рослин. Так, відповідно до ч. 2 ст. 11 цього Закону «сорт вважається придатним для набуття права на нього як на об’єкт інтелектуальної власності, якщо за проявом ознак, породжених певним генотипом чи певною комбінацією генотипів, він є новим, відмінним, однорідним та стабільним».

Основними завданнями судової експертизи, пов’язаної з сортами рослин, є:
       Проведення судових експертиз, пов’язаних із сортами рослин, певною мірою ускладнюється тим, що на відміну від інших об’єктів патентного права (за виключенням порід тварин) сорти рослин є об’єктами біологічними, у зв’язку з чим здатні до певних змін, у той час як інші об’єкти промислової власності, після їх розроблення набувають завершеної форми. Тому, при проведенні експертизи сортів рослин необхідно враховувати можливу мінливість ознак фенотипу залежно від певних особливостей природно-кліматичних умов навколишнього середовища, у яких вирощувався сорт, дії антропогенних факторів (невідповідність застосування засобів захисту рослин, добрив) тощо.
 
Виходячи із змісту предмета та завдань судової експертизи, пов’язаної із сортами рослин,
на вирішення судовому експерту можуть бути поставлені такі питання:
  1. Чи містить сорт (назва) ознаки об’єкта інтелектуальної власності відповідно до наданих матеріалів?

  2. Чи відповідає сорт (назва) таким критеріям як новизна, відмінність, однорідність і стабільність відповідно до наданих матеріалів?

  3. Чи відповідає гібрид (назва) задекларованим морфологічним ознакам за державною реєстрацією як гібрид першого покоління?

  4. Чи є ідентичними морфологічні ознаки сорту?